Klaster5 -11kW kocioł z podajnikiem na ekogroszek spełnia wymogi 5ej klasy oraz ecodesignu

Szanowni Państwo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dn.01.08.2017 w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe informujemy, że wszystkie produkowane oraz oferowane na stronie kotły spełniają wymogi minimum 5klasy

Dziennik ustaw kotły

Najnowszy kocioł typu Klaster-5 -11kW należy do grupy kotłów tzw. górno-kanałowych. Kotły Klaster 5-11kW  przeznaczone są do podgrzewania wody do temperatury na wylocie nie przekraczającej 100 oC. Kotły Klaster 5-11kW są bardzo wygodne w obsłudze, czyszczaki znajdują się tylko z przodu kotła. Ze względu na swoją budowę wymagają mniejszego ciągu komina zachowując jednocześnie wysoką sprawność cieplną (90%). Znajdują one zastosowanie głównie w instalacjach centralnego ogrzewania grawitacyjnych lub pompowych w domkach jednorodzinnych, punktach handlowych, usługowych, warsztatach, małych gospodarstwach wiejskich. Kotły Klaster 5-11 mogą być stosowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego zabezpieczonego zgodnie z PN-91/B-02413 “Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania” Montaż w układzie zamkniętym wymaga minimum zainstalowania zaworu schładzającego DBV-1 lub wężownicy schładzającej.

Regularna cena detaliczna brutto 7600zł
Cena promocyjna na początku sprzedaży 7150zł (do końca marca 2019)

Dobór kotła do instalacji

Podstawą doboru kotła do instalacji centralnego ogrzewania jest bilans cieplny ogrzewanych pomieszczeń. W zasadzie moc znamionowa kotła tzn. moc trwale uzyskiwana przy spalaniu paliwa powinna być równa obliczeniowemu zapotrzebowaniu ciepła dla ogrzewania budynku.

Orientacyjnie kocioł Klaster 5-11kW należy dobierać na powierzchnie:

 • 50-100m2 starego budownictwa ze stratami ciepła ok 90-110W/m2
 • 90-150m2 nowego budownictwa ze stratami ciepła ok 50-60W/m2

Prawidłowo dobrany kocioł, opalany paliwem podstawowym, większość sezonu oscyluje w okolicy 30%mocy dla uzupełniania strat ciepła, co dla jednostki 11kW powinno oznaczać spalanie średnie między 10 a 20kg/24h przez większość sezonu grzewczego w Polsce. Minimalne spalanie na samo CWU latem w granicy 3-5kg/24h

Kotły typu Klaster 5-11kW są przeznaczone do spalania ekogroszku węgla kamiennego typu 32.1 zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 paliwo klasy A1, sortyment GK.I, Gk.II granulacja 5-25mm. Dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu spalania paliwo powinno mieć niska spiekalność, optymalnie 0-10 RI a max <15RI.
Polecamy:

Retopal z PGG, zwykły Anmag z Imex-Piechota (paliwa 24-26MJ o niskiej spiekalności, bezproblemowe pod względem spalania, tworzące niewielkie, wypalone spieki a’la popcorn)

Paliwa wysokokaloryczne w kolejności:

* Najlepiej Karlik z PGG, (26-28MJ, w stanie suchym w laboratorium 28MJ), dobrze się wypala, można w nie nawet mocniej dmuchnąć i nie zrobi spieku klinującego podajnik. Mała zawartość popiołu, czystość spalania pod względem emisyjnym.

* Skarbek z Piekar 26-28MJ (wcześniej badany na tym paliwie był Skamp-PV 13kW, dane z laboratorium kaloryczność 27,9MJ), mała ilość popiołu, wysoka wydajność, czystość spalania pod względem emisyjnym

* Ekoret 26-27MJ, testowany na pierwszych badaniach Skamp-PV 13kW 5klasa, kaloryczność 26,5MJ w laboratorium (2017r), próbka do badań z firmy Konzbi. Mało popiołu, ładnie się wypalał, minusem było zabrudzenie na ciemno wymiennika ciepła.

* Warunkowo Skarbek z Bobrka 28-29MJ, warunkowo, gdyż można trafić na dostawę o wyższej spiekalności, co może stwarzać problemy z właściwym spalaniem i tworzeniem spieków, może wymagać w takim wypadku domieszki czegoś o niskim RI np. Retopal, ekogroszek węgla brunatnego np. z Ledvic lub Komoran czy domieszki Pelletu nawet w udziale objętościowym 50:50

 • warunkowo Pieklorz z Chwałowic (26-27MJ), podobnie j.w.

Paliwa, których należy unikać: 

* nie stosować w kotle Klaster 5-11kW opału o nazwie Wesoła (ok.30MJ) opał teoretycznie o niskiej zawartości popiołu i wysokiej kaloryczności, ale niestety często wysoka spiekalność i sa problemy z jego dobrym wypalaniem, potrafi zrzucić niewypalony czarny koks, tworzy zlepione spieki na palniku (z palnika może wychodzić zlepiona kolba spieku)
* nie stosować w kotle Klaster 5-11kW Tauron Ekogroszek (różowe worki) oraz aktualny Jaret-Plus, mieszanka węgli do ich powstania może mieć bardzo wysokie RI do 25, nie nadaje się do spalania w kotłach retortowych niskiej mocy z małymi palnikami

* nie stosować w kotle klaster 5-11kW podobnie j.w. ekogroszek “wujek” lub “wieczorek”, ze względu na wyższą spiekalność nie nadaje się do kotłów retortowych małych mocy

Wyposażenie:

Kocioł Klaster 5-11kW zbudowany jest na zasadzie komory spalania z płaszczem wodnym na około z zabudowanym palnikiem marki Ardeo seria AZP-T 12 powstałym dla kotła 5-ej klasy. komora spalania w sklepieniu posiada ciężki, gruby, ceramiczny wklęsły deflektor dbający o emisje i czyste spalanie.

Spaliny po opuszczeniu komory spalania trafiają do 2-ciągowego układu rur spalinowych zapewniającego wydajny odbiór ciepła

Po opuszczeniu wymiennika wodnego spaliny ulegają rozprężeniu w komorze osadczej pyłu. Komora osadcza zakończona jest uniwersalnym, przekładanym wylotem spalin.

Wylot spalin mocowanie do tyłu fi.160mm, dolna krawędź rury na wys. 84cm +regulacja na nóżkach 3,5-6cm

Wylot spalin mocowanie w górę fi.160mm, krawędź wylotu spalin na wys 108cm + regulacja na nóżkach 3,5-6cm

Wzór oraz system przekładania wylotu spalin tył/góra jest zgłoszony do ochrony patentowej!

Regulator temperatury  z automatycznym algorytmem PID

Przeznaczony jest do sterowania pracą kotła CO. Kontroluje płynną moc dmuchawy, pracę podajnika, pompę obiegową, pompę CWU oraz pompę cyrkulacyjną. Wyposażony w zgodny z normą PN-EN 303-5:2012 czujnik bezpieczeństwa STB z ręcznym kasowaniem alarmu oraz czujniki otwarcia klapy kosza w połączeniu z systemem kompensacji ciśnień (załącznik bezpieczeństwa normy) . Wyjście RS 485 na moduły rozszerzeń, m.in. radiowy panel T1000, moduł zaworu mieszającego wraz z obsługą pompy za zaworem Alligator, moduł internetowy Safe IT WiFi.

Argos PID (przebadany w IE Łódź oraz PWTK Stąporków) steruje niezależnie dwoma procesami:

 • regulacją temperatury z płynną modulacją mocy
 • regulacją procesu spalania

Zalety i korzyści z zastosowania sterownika Argos PID:

 • ekonomia (oszczędność paliwa)
 • ekologia (niski poziom pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska, niska temperatura spalin)
 • dłuższa żywotność wymiennika
 • brak efektu kondensacji wody w komorach wymiennika

Jest on także dostosowany do współpracy z termostatem pokojowym T1000 w wersji przewodowej (200zł) lub radiowej, bezprzewodowej (+300zł).

panel wasp

 • zdalne sterowanie stanu kotła
 • oszczędność energii
 • obsługa stref czasowych
 • nastawianie temperatury CO i CWU
 • duży wyświetlacz
 • informacje alarmowe dotyczące kotła:

-awaria czujnika temperatury

-zbyt wysoka temperatura CO lub CWU

 

Moduł obsługi siłownika zaworu mieszającego oraz pompy za zaworem (kotłowa lub podłogowa) typ Alligator w cenie 310zł

Moduł internetowy Safe IT WiFi pozwalający na zarządzanie pracy kotłem przez internet oraz rysujący wykresy pracy C.O. / CWU, cena 492zł zawiera koszt urządzenia i jego stałe, bezpłatne użytkowanie (brak abonamentów czy opłaty aktywacyjnej)

Monitoring przez portal Nefele https://iot.esember.net

Jeżeli do konfiguracji wykorzystywane jest urządzenie z systemem Android zainstalować należy aplikację Safeit Launcher z GooglePlay

Klaster 5-11kW palnik AZP-T -12

Nazwa parametru Jednostka Wartość parametru
Moc znamionowa kW 11
Zakres mocy kW 3,3 – 11
Spalanie moc znamionowa kg/h 1,55-1,65
Spalanie moc obniżona* kg/h 0,47-0,51
Spalanie średnio na dobę kg/24h 10-20
Sprawność % 92
Powierzchnia grzewcza m2 1,5
Zasyp kosza kg 150 (ekogroszek)
Max. temp. wody** st.C 90
Max. dop. ciśnienie MPa 0,1-0,15
Orientacyjna min. wysokość komina m 6
Orientacyjna wielkość powierzchni do ogrzania m2 50-100m2 dla starego budownictwa

90-150m2 nowego budownictwa

Wysokość kocioł / kosz:

Wysokość do dołu czopucha tył/góra:

Szerokość korpusu kotła:

Szerokość z podajnikiem:

Głębokość kotła czopuch tył

średnica czopucha

mm 1050 / 1250 (+nóżki 35-60mm)

840 tylny / 1080 górny +regulacja na nóżkach 3,5-6cm

490 1100 –

750-

159

Paliwo ekogroszek
Masa zestawu kg 295