Szanowni Państwo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dn.01.08.2017 w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe informujemy, że od 15.09.2017 nie przyjmujemy już zamówień na kotły konstrukcji SKAM-P Premium

Dziennik ustaw kotły

Zapraszamy do składania zamówień na konstrukcję SKAMP-PV dostępna w mocach 13 oraz 20kW spełniająca najwyższa V-klasę wg normy PN-EN 303-5:2012

Kotły wodne SKAM-P Premium 12,17,25,35,40 kW przeznaczone są do przygotowania ciepłej wody w układach centralnego ogrzewania do temperatury na wyjściu z kotła nie przekraczającej 90°C.
Można je stosować w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zarówno grawitacyjnych, jak i w obiegu wymuszonym tzw. pompowym.
Przeznaczone są do ogrzewania budynków mieszkalnych, wspólnot mieszkaniowych, małych i dużych gospodarstw wiejskich, warsztatów, obiektów użyteczności publicznej takich jak: urzędy, pawilony handlowe i szkoły, obiekty produkcyjne i inne.

 Kotły serii SKAM-P Premium wyróżnia nowy estetyczny design zewnętrzny, wybór najnowszych i najlepszych na rynku sterowników, a także innowacyjny żeliwny palnik nowej generacji BATORY do spalania Groszków i Miałów o granulacji 0-32mm. Możliwość szerokiego wyboru paliwa jest bardzo istotna w szczycie sezonu, gdy istnieją problemy z zakupem popularnego u nas ekogroszku.

Skam-P Premium

Dobór kotła do instalacji

Podstawą doboru kotła do instalacji centralnego ogrzewania jest bilans cieplny ogrzewanych pomieszczeń. Moc cieplna znamionowa kotła tzn. moc trwale uzyskiwana przy spalaniu paliwa powinna być równa obliczeniowemu zapotrzebowaniu ciepła dla ogrzewania budynku lub nieco wyższa (do 10%).
Długość wypalania jednego zasypu kosza w prawidłowo dobranym kotle SKAM-P wynosi od 2 do 5 dni, w b.dobrze izolowanych domach nawet do 7dni w okresie wiosennym.
Kotły SKAM-P mogą być stosowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego zabezpieczonego zgodnie z PN-91/B-02413 “Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania”
Kocioł można dobrać wg wzoru:

Pow. budynku w m2 x starty ciepła budynku W/m2 : 1000 (zapotrzebowanie budynku C.O. – moc grzewcza) + ok. 30% (zapotrzebowanie na CWU – do grzania wody w bojlerze)

Wybór opcji wyjść spalin

Typowe, tylne wyjście standardowo jest zakończone na kwadratowo, do wykucia w kominie ceglanym. Na życzenie końcówka może być okrągła np.∅155mm pod rurę 160mm

Górne wyjścia spalin wykonywane są pod rury 160,180,200mm (o 5mm mniejsze)

opcje czopucha

1,2 – tylne wyjścia spalin, typowe

3,4 – za kotłem w prawą lub lewą stronę

5,6 – na kotle w górę (mniejsza głębokość, wlot komina min. 160cm od posadzki)

7,8 – za kotłem w górę (wlot komina min. 145cm)

Rozwiązanie chronione zgłoszeniem patentowym P.406962

Ułożenie dwóch płytek deflektora w komorze spalania kotła z podajnikiem retortowym separuje komorę spalania od części spalinowej wymiennika ciepła.
Deflektor wykonany jest w odpowiedniego stopu żeliwa, posiada na środku zgrubienie bez otworów, które ma rozbić strumień spalin i zwiększyć oddawanie ciepła na wymiennik wodny. Specjalnie wykonane otwory o większej średnicy od dołu w części komory spalania oraz mniejszej po stronie części spalinowej kanałów dymnych kotła, wprowadzają zawirowania strumienia spalin i wykorzystują nadmiar powietrza z procesu spalania do lepszego dopalania produktów spalania przy przejściu spalin przez ten rodzaj dysz spalających.
Zapewnia to także mniejsze zabrudzenie wymiennika pyłami pod warunkiem montażu płyt na odpowiedniej wysokości..

Deflektor może spełniać także funkcję rusztu awaryjnego, można go montować na dwóch wysokościach. Stosowany jest w kotłach do mocy 25kW włącznie.

deflektor1

Widok od dołu komory spalania z zamontowanym deflektorem separującym.

Na zamówienie kotły typu SKAM-P wyposażone mogą być w opłomki w funkcji stałego, wodnego rusztu awaryjnego.

Rozwiązanie stanowi dodatkowy punkt odbioru ciepła jako element płaszcza wodnego, jest stale gotowe do użytku na wypadek awarii prądu. Nie trzeba go demontować przy pracy z automatu. Wykonany jest wysoko nad palnikiem, aby zachować najwyższe parametry palenia automatycznego. Na ruszcie wodnym montowany jest deflektor ceramiczny.

Wyposażenie standardowe z opcjami dodatkowymi

Sterownik IRYD PID FL, 4-5pomp, siłownik zaworu, strefy czasowe:

 

Sterownik IRYD PID FL jest sterownikiem pozwalającym obsłużyć bardziej rozbudowane instalacje grzewcze. Obsługuje pompę c.o., ładującą cwu, cyrkulacyjną, pracę zaworu mieszającego oraz pompę za zaworem mieszającym np. na układ podłogowy.
Automatyczny algorytm PID FL samodzielnie dobiera dawki paliwa oraz siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło. Sterownik posiada programatory tygodniowe na C.O., CWU, cyrkulację oraz układ za zaworem. Wyjściowo ustawiony jest na prostą obsługę z aktywnymi dwoma podstawowymi pompami c.o. oraz ładująca cwu.

Nowe oprogramowanie pokazuje także zużycie paliwa. Wyświetla m.in. średnie spalanie godzinowe od ostatniego zasypu, spalanie dobowe, ilość spalonego opału od zasypu, przewidywanie na ile dni wystarczy opału. Dodatkowo słupkowy wykres spalania tygodniowego. Na ekranie głównym dochodzi graficzny słupek obrazujący stan paliwa w koszu

Można go rozbudować o dodatkowy panel domowy PILOT G dla układu kotła oraz osobny dla układu za zaworem mieszającym. Z nowym oprogramowaniem Pilot G także wyświetla słupek stanu paliwa w koszu, przy minimalnym zasypie pojawia się alarm o konieczności uzupełnienia paliwa.

 

pilotg

 

Istnieje także możliwość dołożenia czujnika pogodowego, wówczas pogodowo można sterować układem kotła oraz układem za zaworem.

Od sezonu 2013/14 sterownik można także rozbudować o czujnik temp. spalin wspomagający pracę algorytmu głównego.

Zamiennie dla osób szukających prostej obsługi oferujemy sterownik marki Elektro-Miz, model Skorpion plus. Można także wybrać prosty sterownik internetowy na 2pompy typu SPPv2L marki Bolecki

 

Zamiennie sterownik SKORPION PLUS S, 2pompy, strefy czasowe, wykresy:

scorpion

Sterownik obsługuje pompę c.o. oraz ładująca zasobnik CWU (bojler), posiada strefy czasowe. Sterownik oferuje czytelny, kolorowy wyświetlacz, pracę w trybie automatycznym bez nastaw procesu spalania, wyjście USB umożliwia aktualizację oprogramowania. Sterownik zapisuje historię pracy, wykresy temp. c.o. oraz cwu można przeglądać na ekranie sterownika. Dodatkowy ekran informujący o dobowym spalaniu z ostatnich 5dni. Sterownik posiada wyjście na firmowy panel domowy typu T1000. Panel daje możliwość zmiany temp. wody na kotle, zmiany temp. wody w bojlerze, wyświetla stany alarmowe. Przełączyć można także w tryb typowego termostatu ze strefami czasowymi.

Panel domowy za dopłatą, typ T1000:

panel wasp

Zamiennie sterownik SPPv2L marki Bolecki, 2pompy, strefy czasowe, wykresy na www

SPPv2L bt2

Sterownik internetowy SPPv2L zapewnia pracę w trybie automatycznym. Skuteczny algorytm od dołu mocy prowadzi czysty proces spalania. Zaimplementowany sufler po 2godzinach podpowiada optymalne dopasowanie mocy kotła do aktualnych warunków. Prosty w obsłudze, dotykowe klawisze, aktualizacja oprogramowania kartą SD. Posiada strefy czasowe na pompę C.O. oraz CWU. Wyposażony standardowo w podstawowe czujniki kotła z STB, bojlera, podajnika/kosza. Testowo na 7dni od zarejestrowania udostępniony internet na platformie www.ekotlownia.pl dalsze użytkowanie wymaga wykupienia startera na pierwszy rok. Kolejne lata roczny abonament 35zł.

Sterownik rozbudować można odpłatnie o czujnik wewnętrzny, pokojowy umożliwiający prace w trybie termostatu pokojowego, czujnik zewnętrzny – pogodowy z możliwością automatycznego przejścia w tryb grzania tylko CWU przy danym progu temp. zewnętrznej, czujnik temperatury spalin z wyświetlaniem na ekranie głównym, czujnik wspomaga algorytm pracy kotła. Dostępny jest także domowy panel kontrolny typu PPXv2 z pełną dostępnością do funkcji i menu sterownika.

ppxv2

OPCJA ZA DOPŁATĄ

Internetowy sterownik SPPv2 na rozbudowane układy grzewcze.
Obsługa do 5pomp, siłownika zaworu, strefy czasowe, czujnik zewnętrzny, wewnętrzny, spalin, zaworu. Wykresy na www Udostępniony internet na rok czasu od aktywacji konta na ekotlownia.pl.
Sterownik obsługuje pompę c.o. oraz ładująca zasobnik CWU (bojler), posiada strefy czasowe. Sterownik oferuje czytelny, kolorowy wyświetlacz, automatyczną pracę w trybie PID-II z systemem FBS, wyjście USB umożliwia aktualizację oprogramowania. Sterownik zapisuje historię pracy, wykresy temp. c.o. oraz cwu można przeglądać na ekranie sterownika. Sterownik posiada wyjście na uniwersalny termostat pokojowy typu Euroster czy Auraton.

SPPv2

 

Sterownik SPPv2 składa się z panelu stawianego na kotle oraz tzw. puszki wykonawczej mocowanej np. za kotłem lub na boku kotła. Aktualizacja oprogramowania przy pomocy karty SD.

Skuteczny algorytm automatyczny prowadzi czysty proces spalania od niskich mocy. Zaimplementowany sufler po o.2godzinach pracy podpowiada optymalne obciążenie dla aktualnych warunków pracy. Sterownik podaje dane spalania godzinowego, dobowego, szersze statystyki wyświetlane są na platformie www.ekotlownia.pl dodatkowo wykresy pracy kotła z danymi spalania pomagają optymalizować pracę kotła czy wychwycić błędy w wykonaniu instalacji grzewczej i umożliwiają wprowadzenie stosowanych poprawek przez instalatora.

Producent prowadzi także firmowe forum umożliwiające wymianę doświadczeń między użytkownikami. www.forum.bolecki.pl

Sterownik SPPv2 można rozbudować o max. 4szt. panelu domowego typu PPXv2

Palnik żeliwny nowej generacji Batory:

mały batoryPPHU SEKOM-Łucki po latach doświadczeń z palnikami II-ej generacji ma obecnie dopasowane indywidualnie palniki pod moce swoich kotłów. Na podstawie testów dobrano do każdego sterownika odpowiednią dmuchawę. Kosze zasypowe z systemem kompensacji ciśnień (potoczne zwane dosuszaniem) zgodnym z zapisami nowej normy PN-EN 303-5:2012

Palniki żeliwne II-ej generacji stosowane są obecnie w kotłach SKAM-P 12, 17, 25, 35 i 40kW. Palnik przeznaczony jest do spalania węgla w sortymencie EkoGROSZEK, MIAŁ, w tym także węgli spiekających się i szlakujących. Uziarnienie paliwa od 0 do 32mm

Wszystkie elementy palnika wykonane są z żeliwa o podwyższonej żywotności, wielokrotnie większej od stosowanych obecnie spawanych palników stalowych. Dzięki zastosowaniu nowego motoreduktora w postaci tzw. monobloku w całości zalanego olejem zredukowano dźwięki pracy generowane przez palniki żeliwne. Przełącznik obrotów prawo/lewo na wyposażeniu standardowym.

Palenisko żeliwne ze specjalnie zaprojektowanym układem wierconych kanałów powietrznych pozwala spalać węgiel “groszek”, jak i “miał” oraz ich mieszanki w dowolnym udziale.
Specyficzna konstrukcja paleniska umożliwia spalanie węgli spiekających się i szlakujących.

Żeliwny ślimak to wielokrotnie większa trwałość i odporność na korozję, brak efektu zmęczenia materiału, odporność na wstrząsy  cieplne i związane z nimi deformacje kształtu. Wykonanie niepełnego zwoju w strefie spalania redukuje kruszenie i mielenie węgla występujące w starych brucerach.

Palnik żeliwny II-ej generacji umożliwia spalanie węgla w sortymencie “groszek” i “miał” o uziarnieniu w zakresie 0-32mm, w tym także węgli “trudnych”, o nadmiernej zdolności do spiekanie się i szlakowania, niemożliwych do spalenia w retortach konwencjonalnych stosowanych do tej pory.

slicon do batory

PPHU SEKOM-Łucki po latach doświadczeń z palnikami II-ej generacji ma obecnie dopasowane indywidualnie palniki pod moce swoich kotłów. Na podstawie testów dobrano do każdego sterownika odpowiednią dmuchawę. Moce kotłów 12-17kW posiadają szerszą ramką na zejście paliwa z kosza, opcja jest już także możliwa do zamówienia dla mocy 25-40kW. Korzystamy z rozwiązań chronionych następującymi patentami: W 115990, WYN: 390927.

Palniki żeliwne II-ej generacji stosowane są obecnie w kotłach SKAM-P 12, 17, 25, 35 i 40kW. Palnik przeznaczony jest do spalania węgla w sortymencie EkoGROSZEK, MIAŁ, w tym także węgli spiekających się i szlakujących. Uziarnienie paliwa od 0 do 32mm

Wszystkie elementy palnika wykonane są z żeliwa o podwyższonej żywotności, wielokrotnie większej od stosowanych obecnie spawanych palników stalowych. Dzięki wykonaniu palnika w postaci monobloku żeliwnego, maksymalnie zredukowano drgania, zmniejszając do minimum poziom głośności pracy.

Palenisko żeliwne ze specjalnie zaprojektowanym układem kanałów powietrznych pozwala spalać węgiel “groszek”, jak i “miał” oraz ich mieszanki w dowolnym udziale.
Specyficzna konstrukcja paleniska umożliwia spalanie węgli spiekających się i szlakujących.

Żeliwny ślimak to wielokrotnie większa trwałość i odporność na korozję, brak efektu zmęczenia materiału, odporność na wstrząsy  cieplne i związane z nimi deformacje kształtu.

Palnik żeliwny II-ej generacji umożliwia spalanie węgla w sortymencie “groszek” i “miał” o uziarnieniu w zakresie 0-32mm, w tym także węgli “trudnych”, o nadmiernej zdolności do spiekanie się i szlakowania, niemożliwych do spalenia w retortach konwencjonalnych stosowanych do tej pory.

Batory25

Wysokiej jakości:

Groszek energetyczny 31-Gk II-26/7 wg PN-82/G-97003 tzw. ekogroszek. Przykładowe ekogroszki oraz ich nazwy handlowe to m.in.  Retopal, Jaret Plus, Skarbek. Od danych dostawców np. KARENA: ISKRA Niebieska z KWK Kazimierz Juliusz, ISKRA Żółta KWK Chwałowice…, Imex-Piechota polecamy Anmag, Anmag Błękitny, Anmag Gold. W przypadku zakupów na cały sezon polecamy kupić partię próbna 5 worków i dopiero podejmować decyzje o zapasie na cała zimę. Węgiel pakowany w worki foliowe zawsze będzie wilgotny, w zamkniętych workach nie doschnie. Warto przesypać do worków materiałowych lub kupować w workach materiałowych.

W kotłach serii SKAM-P Premium można ponadto palić na ruszcie awaryjnym grubym węglem lub drewnem.

Zastępcze paliwa: Węgiel kamienny sortymentu MIAŁ w granulacji do 31,5mm, np.MIAŁ WĘGLOWY KWK PIAST RUCH I Miał 23D Klasa zbytu 23D Typ węgla 31.2 Uziarnienie: 0-20 mm Wartość opałowa 22.000 -23.999KJ/kg, czy tez nazwy handlowe miałów do podajników: „Eko-Fins” lub „Boruta”… miał workowany do podajników można także znaleźć np. w firmie Tani Opał..

DANE TECHNICZNO-EKSPLOATACYJNE KOTŁÓW SKAM-P PREMIUM

Tabela nr 1a

L.p. Wyszczególnienie Jedn. Typ kotła SKAM-P Premium
1. Znamionowa moc cieplna kW SKAM-P Premium 12kW SKAM- P Premium 17kW SKAM-P Premium 25kW SKAM-P Premium 35kW SKAM-P Premium 40kW
2. Praca w zakresie mocy 3,6 – 15kW 4,8 – 21kW 7,4 – 29kW 9,8 – 35kW 11 – 40kW
3. Powierzchnia ogrzewalna m2 1,5 2,1 2,5 3,2 4,2
4. Zużycie paliwa max* kg/h >2,03 >2,7 >4 >5,71 >6,4
5. Zużycie paliwa min kg/h 0,61 0,83 1,13 1,62 1,92
6. Średnie dobowe spalanie kg 12-22 19-28 25-35 35-48 40-55
7. Masa kotła (bez palnika)** kg 280 310 380 430 480
8. Masa zestawu 380 410 480 540 590
9. Pojemność wodna dm3 70 80 95 120 160
10. Ciąg kominowy Pa 25 28 30 32
11. Min. średnica komina ceramicznego mm 160 180 180-200 200 200
12. Orientacyjna wys. komina m 6 7
13. Ciśnienie robocze MPA 0,15
14. Sprawność cieplna % 83,7 – 87,8
15. Powierzchnia ogrzewanego
pomieszczenia ***
m2 50-100a 80-140a 120-200a 180-280a 200-320a
80-140b 120-190b 160-280b 240-370b 280-430b
110-190c 170-250c 200-320c 320-440c 400-500c
16. Wysokość korpusu kotła mm 1300 1300 1380 1490 1490
17. Szerokość bez podajnika mm 510 510 510 570 680
18. Szerokość z podajnikiem mm 1220 1220 1220 1350 1450
19. Długość (głębokość) mm 900 950 1010 1100 1190

Paliwo podstawowe:

Groszek energetyczny 31-Gk II-26/7 wg PN-82/G-97003

Paliwo zastępcze:

Węgiel kamienny sortymentu MIAŁ lub GROSZEK o granulacji 0-31,5mm SUCHY, możliwie wysokiej jakości (nie szlakujący), ekogroszek czeski (z węgla brunatnego).

OBJAŚNIENIA

*- zużycie paliwa podane jest dla mocy znamionowej, pełne obciążenie kotła

**- nie podajemy masy palnika, masę palnika można ewentualnie odszukać w DTR podajnika

*** Sugerowane zakresy powierzchni do ogrzania

  1. a) wartości max. dla mocy znamionowej dotyczą starego budownictwa bez izolacji o stratach ciepła 110-130W/m2. Domy budowane przed 1995r.
    b) wartości max. dla mocy znamionowej dotyczą standardowo ocieplonego nowego budownictwa o stratach ciepła z przedziału 70-80W/m2 . Przyjęto to za obecny standard aktualnie budowanych domów bez dodatkowych inwestycji w extra izolację. Górną granicę 80W/m2 można także przyjąć do dodatkowo izolowanego starszego budownictwa (po 1995r.)
    c) wartości max. dla mocy znamionowej dotyczą nowego budownictwa o wyższym standardzie izolacji niż w typowym, gotowym projekcie, często z wentylacją z odzyskiem ciepła, dla mocy do 25kW przyjęto straty ciepła na poziomie 50-60W/m2 oraz doliczono ok.3kW na potrzeby CWU dla mocy powyżej 25kW przyjęto straty ciepła 70W/m2 i doliczono 5kW na potrzeby CWU

Powyższe sugestie są szacunkami. Dokładne wyliczenie zapotrzebowania można zlecić licencjonowanemu audytorowi energetycznemu lub wykonać samodzielnie przez program typu OZC.

****- powierzchnia nowego, dobrze izolowanego budownictwa przy współczynniku strat ciepła 70-80W/m2

UWAGA DO SZEROKOŚCI z PODAJNIKIEM NALEŻY DODAĆ MIN.500mm NA OBSŁUGĘ!

Palnik BRUCER/Ekoenergia stosowany jest w kotłach SKAM-P Premium 12, 17, 25, 35, 40kW.

W celu zapewnienia prawidłowej pracy kotła przekrój komina powinien wynosić min. 400cm2 dla kotłów o mocy do 30kW .