Szanowni Państwo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dn.01.08.2017 w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe informujemy, że od 15.09.2017 nie przyjmujemy już zamówień na kotły konstrukcji SKAM-P Plus

Dziennik ustaw kotły

Zapraszamy do składania zamówień na konstrukcję SKAMP-PV dostępna w mocach 13 oraz 20kW spełniająca najwyższa V-klasę wg normy 303-5:2012

Kotły wodne SKAM-P Plus 12, 17, 25 przeznaczone są do przygotowania ciepłej wody w układach centralnego ogrzewania do temperatury na wyjściu z kotła nie przekraczającej 90°C.
Można je stosować w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zarówno grawitacyjnych jak i w obiegu wymuszonym tzw. pompowym.
Przeznaczone są do ogrzewania budynków mieszkalnych, wspólnot mieszkaniowych, małych i dużych gospodarstw wiejskich, warsztatów, obiektów użyteczności publicznej takich jak: urzędy, pawilony handlowe i szkoły, obiekty produkcyjne i inne.
Sterowanie nowej generacji Skorpion serii S z softem automatycznym bez nastaw dobranym do kotła, palnika oraz dmuchawy.

Na zamówienie na bazie palnika AZPP produkujemy także moce 40, 50kW, badania i atest ICHPW Zabrze.

Skam-P Plus

Dobór kotła do instalacji

Podstawą doboru kotła do instalacji centralnego ogrzewania jest bilans cieplny ogrzewanych pomieszczeń. Moc cieplna znamionowa kotła tzn. moc trwale uzyskiwana przy spalaniu paliwa powinna być równa obliczeniowemu zapotrzebowaniu ciepła dla ogrzewania budynku lub nieco wyższa (do 10%).

Kotły SKAM-P Plus mogą być stosowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego zabezpieczonego zgodnie z PN-91/B-02413 „Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania”. W układzie zamkniętym dopuszczalny montaż tylko w przypadku zastosowania wężownicy schładzającej.

Wybór opcji wyjść spalin

Typowe, tylne wyjście standardowo jest zakończone na kwadratowo, do wykucia w kominie ceglanym. Na życzenie końcówka może być okrągła np.∅155mm pod rurę 160mm

Górne wyjścia spalin wykonywane są pod rury 160,180,200mm (o 5mm mniejsze)

opcje czopucha

1,2 – tylne wyjścia spalin, typowe

3,4 – za kotłem w prawą lub lewą stronę

5,6 – na kotle w górę (mniejsza głębokość, wlot komina min. 160cm od posadzki)

7,8 – za kotłem w górę (wlot komina min. 145cm)

Wysokiej jakości:

Groszek energetyczny 31-Gk II-26/7 wg PN-82/G-97003 tzw. ekogroszek. Przykładowe ekogroszki oraz ich nazwy handlowe to m.in.  Retopal, Jaret Plus, Skarbek. Od danych dostawców np. KARENA: ISKRA Niebieska z KWK Kazimierz Juliusz, ISKRA Żółta KWK Chwałowice…, Imex-Piechota polecamy Anmag, Anmag Błękitny, Anmag Gold. W przypadku zakupów na cały sezon polecamy kupić partię próbna 5 worków i dopiero podejmować decyzje o zapasie na cała zimę. Węgiel pakowany w worki foliowe zawsze będzie wilgotny, w zamkniętych workach nie doschnie. Warto przesypać do worków materiałowych lub kupować w workach materiałowych.

W kotłach serii SKAM-P Plus można ponadto palić na ruszcie awaryjnym grubym węglem lub drewnem.

Zastępcze paliwa: Węgiel kamienny sortymentu MIAŁ w granulacji do 31,5mm, np.MIAŁ WĘGLOWY KWK PIAST RUCH I Miał 23D Klasa zbytu 23D Typ węgla 31.2 Uziarnienie: 0-20 mm Wartość opałowa 22.000 -23.999KJ/kg, czy tez nazwy handlowe miałów do podajników: „Eko-Fins” lub „Boruta”… miał workowany do podajników można także znaleźć np. w firmie Tani Opał..

Rozwiązanie chronione zgłoszeniem patentowym P.406962

Ułożenie dwóch płytek deflektora w komorze spalania kotła z podajnikiem retortowym separuje komorę spalania od części spalinowej wymiennika ciepła.
Deflektor wykonany jest w odpowiedniego stopu żeliwa, posiada na środku zgrubienie bez otworów, które ma rozbić strumień spalin i zwiększyć oddawanie ciepła na wymiennik wodny. Specjalnie wykonane otwory o większej średnicy od dołu w części komory spalania oraz mniejszej po stronie części spalinowej kanałów dymnych kotła, wprowadzają zawirowania strumienia spalin i wykorzystują nadmiar powietrza z procesu spalania do lepszego dopalania produktów spalania przy przejściu spalin przez ten rodzaj dysz spalających.
Zapewnia to także mniejsze zabrudzenie wymiennika pyłami pod warunkiem montażu płyt na odpowiedniej wysokości..

Deflektor może spełniać także funkcję rusztu awaryjnego, można go montować na dwóch wysokościach. Stosowany jest w kotłach do mocy 25kW włącznie.

 deflektor1

Widok od dołu komory spalania z zamontowanym deflektorem separującym.

Na zamówienie kotły typu SKAM-P wyposażone mogą być w opłomki w funkcji stałego, wodnego rusztu awaryjnego.

Rozwiązanie stanowi dodatkowy punkt odbioru ciepła jako element płaszcza wodnego, jest stale gotowe do użytku na wypadek awarii prądu. Nie trzeba go demontować przy pracy z automatu. Wykonany jest wysoko nad palnikiem, aby zachować najwyższe parametry palenia automatycznego. Na ruszcie wodnym montowany jest deflektor ceramiczny.

Nowy, żeliwny palnik obrotowy ARDEO IRON R:

1

Palnik posiada żeliwny korpus, żeliwny ślimak, okrągłe, żeliwne palenisko. Motoreduktor z przełącznikiem obrotów.

Dla palnika ARDEO IRON R oferowane są kosze stalowe z kompensacją ciśnień (potocznie dosuszanie)

Palniki obrotowe serii AZP IRON R posiadają podzielone napowietrzenie dostosowane do sterowników z modulacją mocy. Odpowiedni podział napowietrzenia gwarantuje utrzymanie wysokiej sprawności w szerokim zakresie mocy, w palniku zastosowano system kompensacji ciśnień w koszu zgodny z zapisami nowej normy PN-EN 303-5:2012 potocznie zwany “dosuszaniem”

Palnik serii AZP IRON R spala ekogroszki, także takie o większej spiekalności oraz suche miały węglowe, paliwo w granulacji do 31,5mm. Głowica obrotowa zapewnia dopalanie paliw trudniejszych a sam popiół jest przy tego typu palnikach drobniejszy, dzięki czemu rzadziej obsługujemy popielnik.

AZP IRON R jest palnikiem tzw. nowej generacji dzięki ślimakowi z przeciwzwojem w strefie spalania. Paliwo jest mieszane i wypiętrzane do właściwej strefy spalania bez efektów kruszenia czy zapychania palnika jak w przypadku modeli opartych typowo na budowie retorty fajkowej. Odpowiednia konstrukcja palnika zapewnia czyste, ekonomiczne spalanie także przy zejściu kotła na niskie moce w granicy obciążenia cieplnego 4-5kW. Szerokie ranty dopalające są gwarantem dobrego wypalania paliwa przy pracy kotła na wysokich mocach podczas mrozów.

Palnik posiada półautomatyczną wyczystkę strefy napowietrzania i dzięki temu nie ma potrzeby rozklejania i czyszczenia komory po sezonie grzewczym. Wystarczy narzędziem odchylić wyczystkę, załączyć nadmuch na 30-40sekund, odczekać następnie ok.5minut i zamknąć narzędziem wyczystkę.

4

Kocioł 7kW palnik żeliwny Ardeo-Iron , Kotły 12-25kW standardowo nowy palnik żeliwny AZP-IRON R lub na życzenie typ AZPP ze ślimakiem stalowym


ROZWIĄZANIE CHRONIONE PRAWEM
PATENTOWYM
WYN: 212368

 

Wyposażenie standardowe z opcjami dodatkowymi
Sterownik IRYD PID FL, 4-5pomp, siłownik zaworu, strefy czasowe, wskaźnik oraz licznik spalanego paliwa:

Sterownik IRYD PID FL jest sterownikiem pozwalającym obsłużyć bardziej rozbudowane instalacje grzewcze. Obsługuje pompę c.o., ładującą cwu, cyrkulacyjną, pracę zaworu mieszającego oraz pompę za zaworem mieszającym np. na układ podłogowy.
Automatyczny algorytm PID FL samodzielnie dobiera dawki paliwa oraz siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło. Sterownik posiada programatory tygodniowe na C.O., CWU, cyrkulację oraz układ za zaworem. Wyjściowo ustawiony jest na prostą obsługę z aktywnymi dwoma podstawowymi pompami c.o. oraz ładująca cwu.

Nowe oprogramowanie pokazuje także zużycie paliwa. Wyświetla m.in. średnie spalanie godzinowe od ostatniego zasypu, spalanie dobowe, ilość spalonego opału od zasypu, przewidywanie na ile dni wystarczy opału. Dodatkowo słupkowy wykres spalania tygodniowego. Na ekranie głównym dochodzi graficzny słupek obrazujący stan paliwa w koszu

Można go rozbudować o dodatkowy panel domowy PILOT G dla układu kotła oraz osobny dla układu za zaworem mieszającym. Z nowym oprogramowaniem Pilot G także wyświetla słupek stanu paliwa w koszu, przy minimalnym zasypie pojawia się alarm o konieczności uzupełnienia paliwa

 

pilotg

 

Istnieje także możliwość dołożenia czujnika pogodowego, wówczas pogodowo można sterować układem kotła oraz układem za zaworem.
Od sezonu 2013/14 sterownik można także rozbudować o czujnik temp. spalin wspomagający pracę algorytmu głównego.
Zamiennie dla osób szukających prostej obsługi oferujemy sterownik marki Elektro-Miz, model Skorpion plus. Można także wybrać prosty sterownik internetowy na 2pompy typu SPPv2L marki Bolecki

 

Zamiennie sterownik SKORPION PLUS S, 2pompy, strefy czasowe, wykresy:

scorpion

Sterownik obsługuje pompę c.o. oraz ładująca zasobnik CWU (bojler), posiada strefy czasowe. Sterownik oferuje czytelny, kolorowy wyświetlacz, pracę w trybie automatycznym bez nastaw procesu spalania, wyjście USB umożliwia aktualizację oprogramowania. Sterownik zapisuje historię pracy, wykresy temp. c.o. oraz cwu można przeglądać na ekranie sterownika. Dodatkowy ekran informujący o dobowym spalaniu z ostatnich 5dni. Sterownik posiada wyjście na firmowy panel domowy typu T1000. Panel daje możliwość zmiany temp. wody na kotle, zmiany temp. wody w bojlerze, wyświetla stany alarmowe. Przełączyć można także w tryb typowego termostatu ze strefami czasowymi

Panel domowy za dopłatą, typ T1000:

panel wasp

Zamiennie sterownik SPPv2L marki Bolecki, 2pompy, strefy czasowe, wykresy na www

SPPv2L bt2

Sterownik internetowy SPPv2L zapewnia pracę w trybie automatycznym. Skuteczny algorytm od dołu mocy prowadzi czysty proces spalania. Zaimplementowany sufler po 2godzinach podpowiada optymalne dopasowanie mocy kotła do aktualnych warunków. Prosty w obsłudze, dotykowe klawisze, aktualizacja oprogramowania kartą SD. Posiada strefy czasowe na pompę C.O. oraz CWU. Wyposażony standardowo w podstawowe czujniki kotła z STB, bojlera, podajnika/kosza. Testowo na 7dni od zarejestrowania udostępniony internet na platformie www.ekotlownia.pl dalsze użytkowanie wymaga wykupienia startera na pierwszy rok. Kolejne lata roczny abonament 35zł.

Sterownik rozbudować można odpłatnie o czujnik wewnętrzny, pokojowy umożliwiający prace w trybie termostatu pokojowego, czujnik zewnętrzny – pogodowy z możliwością automatycznego przejścia w tryb grzania tylko CWU przy danym progu temp. zewnętrznej, czujnik temperatury spalin z wyświetlaniem na ekranie głównym, czujnik wspomaga algorytm pracy kotła. Dostępny jest także domowy panel kontrolny typu PPXv2 z pełną dostępnością do funkcji i menu sterownika.

ppxv2

OPCJA ZA DOPŁATĄ

Internetowy sterownik SPPv2 na rozbudowane układy grzewcze.
Obsługa do 5pomp, siłownika zaworu, strefy czasowe, czujnik zewnętrzny, wewnętrzny, spalin, zaworu. Wykresy na www Udostępniony internet na rok czasu od aktywacji konta na ekotlownia.pl

SPPv2

Sterownik SPPv2 składa się z panelu stawianego na kotle oraz tzw. puszki wykonawczej mocowanej np. za kotłem lub na boku kotła. Aktualizacja oprogramowania przy pomocy karty SD.

Skuteczny algorytm automatyczny prowadzi czysty proces spalania od niskich mocy. Zaimplementowany sufler po o.2godzinach pracy podpowiada optymalne obciążenie dla aktualnych warunków pracy. Sterownik podaje dane spalania godzinowego, dobowego, szersze statystyki wyświetlane są na platformie www.ekotlownia.pl dodatkowo wykresy pracy kotła z danymi spalania pomagają optymalizować pracę kotła czy wychwycić błędy w wykonaniu instalacji grzewczej i umożliwiają wprowadzenie stosowanych poprawek przez instalatora.

Producent prowadzi także firmowe forum umożliwiające wymianę doświadczeń między użytkownikami. www.forum.bolecki.pl

Sterownik SPPv2 można rozbudować o max. 4szt. panelu domowego typu PPXv2.

Charakterystyka kotłów SKAM-P Plus

L.p. Wyszczególnienie

Jedn.

Typ kotła

12

17 25
1. Znamionowa moc cieplna

kW

12,5 17 25
2. Praca w zakresie mocy kW 3,4 – 15 4,8 – 18 7,4 – 28
3. Powierzchnia ogrzewalna m2 1,5 2,1 2,5
4. Zużycie paliwa max* kg/h > 1,97 > 2,6 > 3,9
5. Zużycie paliwa 30% mocy kg/h 0,59 0,79 1,09
6. Średnie dobowe spalanie kg 12 – 20 17 – 26 22 – 35
7. Masa zestawu kg 380 410 470
8. Pojemnośc wodna dm3 70 80 95
9. Ciąg kominowy Pa 22 25 28
10. Min. zalecana średnica komina ceramicznego mm 160 160 – 180 180 – 200
11. Orientacyjna wysokość komina m 5,5 6 6
12. Ciśnienie robocze

MPa

0,1 0,15 0,15
13. Sprawność cieplna 85,2 – 94,3
14. Powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia** m2 przy stratach
90-120
W/m2
50 – 100 80 – 140 120 – 200
m2 przy stratach
70-80
W/m2
80 – 150 120 – 190 160 – 280
15. Wysokość korpusu kotła mm 1300 1300 1380
16. Szerokość bez podajnika mm 510 510 510
17. Szerokość z podajnikiem mm 1150 1150 1150
18. Długość (głębokość) mm 900 950 1020